Szervezet
A BASF csoport szervezeti felépítése
A BASF Csoport 12 operatív divízióból áll, amelyek az alábbi hat szegmensbe sorolhatók:
- Vegyi anyagok: Petrolkémiai anyagok, Intermedierek
- Anyagok: Különleges műszaki anyagok, Monomerek
- Ipari Megoldások: Diszperziók és gyanták, Különleges vegyianyagok
- Élelmezés és gondozás: Ápolási vegyianyagok, Élelmezés és egészség
- Felületi technológiák: Akkumulátoranyagok, bevonatok, környezeti katalizátorok és fémmegoldások (ECMS)
- Mezőgazdasági Megoldások: Mezőgazdasági megoldások
Emellett a 2024 szeptemberében bejelentett stratégiánk részeként átalakítottuk a BASF portfólióját. Most különbséget teszünk az alaptevékenységek és az önálló üzletágak között, amelyek önállóan működnek. Alaptevékenységeink közé a Vegyi anyagok, Anyagok, az ipari Megoldások és az Élelmezés és gondozás szegmens tartozik. Hasznot hoznak az értékláncunkba és Gyártó Verbundunkba való mély integrációjukkal. Önálló üzletágaink a Felületi technológiák és a Mezőgazdasági Megoldások szegmensekben csoportosulnak. Ezek különböző iparágakat szolgálnak ki, és olyan versenytársakkal versengenek, akik kizárólag az egyes iparágakra összpontosítanak ("tiszta szereplők"). Önálló üzletágaink most nagyobb rugalmassággal és működési szabadsággal rendelkeznek, lehetővé téve számukra, hogy gyorsabban és hatékonyabban reagáljanak az adott piaci igényekre.
Az operatív részlegek, a szolgáltatási egységek, a kutatás-fejlesztés és a Vállalati Központ a BASF szervezetének sarokkövei. A regionális struktúrákat megszüntetjük a szervezet egyszerűsítése és racionalizálása érdekében. Ez az új felállás megalapozza a nagyobb ügyfélközelséget, az értékteremtést, a versenyképességet és a nyereséges növekedést.
Az üzletágak üzemeltetési felelősséggel rendelkeznek, valamint szektorok vagy termékek szerint szerveződnek.
A Csoport számára öt szolgáltatási egység nyújt versenyképes szolgáltatásokat:
- Globális Mérnöki Szolgáltatások
- Globális Digitális Szolgáltatások
- Globális Beszerzés
- Európai Telephely- és Verbund Gazdálkodás
- Globális Üzleti Szolgáltatások (pénzügy és kontrolling, emberi erőforrások, biztonság, szellemi tulajdon, kommunikáció, beszerzés, ellátási lánc és házon belüli tanácsadási szolgáltatások).
A Globális Üzleti Szolgáltatások részleg 2024. november elsejével megújult. Egyértelműbb szerepeket és struktúrákat hoztak létre a rugalmasság növelése és egyúttal a tudatos költséggazdálkodás biztosítása érdekében. Az egység decentralizált, és egyre inkább négy szolgáltatási területre összpontosít: regionális és globális szolgáltatások, globális projekttanácsadás, valamint portfólió- és technológiamenedzsment. Ez utóbbi hosszú távú célokat tűz ki a globális üzleti szolgáltatásokon belül, és globális projekteket folytat.
A speciális kutatási és fejlesztési egységeinket az egyes divíziókba integráltuk és az ügyfeleink számára nagy jelentőséggel bíró tevékenységeket egy kutatási divízióba csoportosítottuk. Kutatási divíziónk globális központokkal rendelkezik Európában, Észak-Amerikában és az ázsiai-csendes-óceáni térségben. Ezzel a szervezeti felépítéssel kutatási tevékenységünket ügyfeleinkre és iparág-specifikus igényeikre összpontosítjuk.
A Vállalati Központhoz tartozó üzletágak támogatják az Igazgatótanács munkáját a vállalat egészének irányításában. Ez az alábbi szakterületekre kiterjedő központi feladatok ellátását jelenti: stratégia; pénzügy; törvényi és magatartási megfelelőség; adózás; környezetvédelem, foglalkozásegészségügy és munkabiztonság; HR; kommunikáció; befektetői kapcsolatok, belső audit.