19. júna 2024

Médiá

Spoločnosti Siemens a BASF spolupracujú na podpore obehového hospodárstva

  • Istič od spoločnosti Siemens je prvý elektrotechnický bezpečnostný výrobok s použitím plastových komponentov, pri ktorých výrobe sa fosílne suroviny nahradili biometánom získaným z recyklovaného biologického odpadu
  • Zmenou materiálu pri výrobe ističa SIRIUS 3RV2 sa znížia emisie ekvivalentu oxidu uhličitého približne o 270 ton ročne1
  • SIRIUS 3RV2 je jeden z prvých produktov, na ktoré sa vzťahuje nedávno uvedená značka Siemens EcoTech

Spoločnosti Siemens Smart Infrastructure a BASF oznámili, že prvý výrobok elektrotechnickej bezpečnosti obsahuje komponenty vyrobené z plastov s vyváženým hmotnostným obsahom biomasy. Istič Siemens SIRIUS 3RV2, ktorý sa používa v rôznych priemyselných a infraštruktúrnych aplikáciách, sa teraz vyrába s použitím plastov Ultramid® BMBcertTM a Ultradur® BMBcertTM od spoločnosti BASF, kde sa fosílne suroviny na začiatku hodnotového reťazca nahrádzajú biometánom získaným z obnoviteľných zdrojov, ako je napríklad poľnohospodársky odpad. Oba materiály ponúkajú rovnakú kvalitu a vlastnosti ako bežné plasty. Prechodom na nový materiál pri výrobe ističa SIRIUS 3RV2 sa znížia emisie ekvivalentu oxidu uhličitého približne o 270 ton ročne1. Zákazníci, ktorí používajú tieto produkty, prispievajú k obehovému hospodárstvu smerom k udržateľnejšej budúcnosti.

Uvedený krok podporuje udržateľné ciele spoločnosti Siemens v oblasti dekarbonizácie a efektívneho využívania zdrojov, ktoré sú načrtnuté v rámci udržateľného rámca DEGREE. Spoločnosť pritom sleduje vedecky podložený cieľ dekarbonizácie 1,5 °C, ktorého súčasťou je aj cieľ 90-percentného zníženia pre rozsah 1 a 2 do roku 2030, ako aj aplikácia robustného ekologického dizajnu (Robust Eco Design) pre 100 percent príslušných skupín produktov do roku 2030.

V nadchádzajúcich mesiacoch plánuje spoločnosť Siemens rozšíriť používanie udržateľných materiálov v rámci širšieho portfólia priemyselných riadiacich jednotiek SIRIUS. Okrem dizajnu a funkcií produktov, ako aj výrobných a dodávateľských procesov, zohráva výber materiálov významnú úlohu aj pri ďalšom znižovaní uhlíkových emisií a ochrane prírodných zdrojov. Istič SIRIUS 3RV2 spĺňa prísne kritériá nedávno zavedeného označenia Siemens EcoTech, ktoré má zákazníkom poskytnúť komplexný prehľad o výkonnosti výrobkov podľa vybraných environmentálnych kritérií. Okrem toho, že väčšina krytu a funkčných častí výrobku je vyrobená z plastu s vyváženým hmotnostným obsahom biomasy, ponúka tento produkt v porovnaní so svojím predchodcom aj nižšiu spotrebu energie v priebehu celej svojej životnosti.

S našimi výrobkami pomáhame zákazníkom zlepšovať výkonnosť, dostupnosť a spoľahlivosť aktív prostredníctvom obehových produktov, ktoré efektívne využívajú zdroje a optimalizujú spotrebu energie, výrobu a dodávateľské reťazce počas celého životného cyklu. V spoločnosti BASF sme našli silného partnera, ktorý nás podporuje svojimi inováciami v oblasti udržateľných plastov,“ uviedol Andreas Matthé, generálny riaditeľ divízie elektrotechnických produktov spoločnosti Siemens Smart Infrastructure.

Spoločnosť BASF pri výrobe svojich produktov čoraz viac využíva obnoviteľné a recyklované suroviny, čím sa zaväzuje prispievať k obehovému hospodárstvu a defosilizácii. Dosahuje to prostredníctvom procesu, v ktorom postupne nahrádza fosílne suroviny biologickými recyklovanými surovinami. Podľa prístupu hmotnostnej bilancie sa obnoviteľné alebo recyklované suroviny zavádzajú do výroby na začiatku komplexných hodnotových reťazcov spoločnosti BASF. Ak sa zákazníci rozhodnú pre certifikovaný produkt z takéhoto hodnotového reťazca, spoločnosť BASF dodá udržateľné suroviny do prebiehajúcej výroby vo Verbunde BASF.

„Prístup založený na hmotnostnej bilancii je prevratné riešenie, ktoré umožňuje postupné nahrádzanie fosílnych surovín v niekedy zložitých výrobných procesoch. Výhody tohto prístupu sú zrejmé a čím väčší je dopyt po alternatívnych výrobkoch, tým je vo výrobnej sieti vyšší podiel alternatívnych surovín. To je v súlade s naším cieľom dosiahnuť čo najskôr obehové hospodárstvo a čistú nulovú prevádzku,“ vysvetľuje Martin Jung, prezident divízie Performance Materials spoločnosti BASF. „Zvláštnosťou tohto projektu je navyše skutočnosť, že istič SIRIUS 3RV2 sa používa aj vo výrobných závodoch spoločnosti BASF. Tento istič nielenže chráni elektromotory, ale zvyšuje aj ich účinnosť a spoľahlivosť, čím dvojnásobne prispieva k našim cieľom v oblasti udržateľnosti.“

Pomocou prístupu hmotnostnej bilancie možno do hodnotového reťazca integrovať rôzne alternatívne suroviny, ako je biometán, bionafta alebo pyrolýzny olej. Bionafta a biometán, ktoré používa spoločnosť BASF, sú certifikované ako udržateľné podľa zavedených systémov ako ISCC PLUS či REDcert. Istič SIRIUS 3RV2 predstavuje dôkaz výroby plastov s efektívnym využívaním zdrojov a míľnik na ceste spoločnosti BASF #ourplasticsjourney.

„Použitie takéhoto inovatívneho materiálu v dôležitom bezpečnostnom komponente bez toho, aby sa znížila jeho bezpečnostná funkcia a vlastnosť, je pre spoločnosť Siemens jedinečný úspech,“ zdôraznil Andreas Matthé.

Ističe sa používajú v továrňach a budovách na celom svete a chránia stroje alebo elektrické káble v prípade porúch, ako je napríklad skrat. Pomáhajú predchádzať veľkým škodám, ktoré vznikajú napríklad v dôsledku požiarov. Istič SIRIUS 3RV2, v ktorom sú použité komponenty z udržateľných plastov, bol po prvý raz predstavený na obchodnom veľtrhu ACHEMA vo Frankfurte nad Mohanom v stánku E3 spoločnosti Siemens od 10. až 14. júna 2024. 

1) Výpočet uhlíkovej stopy materiálov je podľa metodiky TfS a porovnáva zníženie emisií CO2 výrobku spoločnosti BASF vyváženého biomasou v porovnaní s bežným výrobkom od spoločnosti BASF.

O spoločnosti BASF

V spoločnosti BASF tvoríme chémiu pre trvalo udržateľnú budúcnosť. Spájame ekonomický úspech, sociálnu zodpovednosť a ochranu životného prostredia. Okolo 112 000 zamestnancov koncernu BASF prispieva k úspechu našich zákazníkov prakticky vo všetkých odvetviach na celom svete. Portfólio spoločnosti BASF je rozdelené do šiestich segmentov: Chemicals, Materials, Industrial Solutions, Surface Technologies, Nutrition & Care a Agricultural Solutions. V roku 2023 dosiahla BASF obrat 68,9 miliardy eur. Akcie spoločnosti BASF sú obchodované na akciových trhoch vo Frankfurte (BAS) a tiež v USA ako American Depositary Receipts (BASFY). Viac informácií o spoločnosti BASF nájdete na www.basf.com.

BASF v Slovenskej republike

Na Slovensku je spoločnosť BASF aktívna už od roku 1993. Prostredníctvom inteligentných riešení a vysoko kvalitných produktov pomáhame našim zákazníkom byť stále úspešnejšími. Odborníci BASF poskytujú poradenstvo nielen v oblasti spracovania produktov firmy BASF, ale aj v rámci bezpečnosti, ochrany životného prostredia a úspor energie. Spoločnosť BASF je kompetentný partner všetkých dôležitých odvetví slovenského hospodárstva. Ku koncu roka 2023 mala spoločnosť BASF na Slovensku takmer 100 zamestnancov a dosiahla obrat 160 miliónov eur. Ďalšie informácie o spoločnosti BASF na Slovensku sú dostupné na stránke www.basf.sk.

Silvia Tajblikova
PR manažérka pre BASF v Slovenskej republike
Siemens Smart Infrastructure and BASF announce the first electrical safety product to include components made from biomass-balanced plastics. Used across industrial and infrastructure applications, Siemens SIRIUS 3RV2 circuit breaker is now being manufactured using Ultramid® BMBcertTM and Ultradur® BMBcertTM from BASF, where fossil feedstock at the beginning of the value chain is replaced by biomethane derived from renewable sources such as agricultural waste. Both materials offer the same quality and performance as conventional plastics. A special thing: the SIRIUS 3RV2 circuit breaker is also used in BASF production plants.  Photo: Siemens, 2024

Istič od spoločnosti Siemens je prvý elektrotechnický bezpečnostný výrobok s použitím plastových komponentov, pri ktorých výrobe sa fosílne suroviny nahradili biometánom získaným z recyklovaného biologického odpadu
PreviewJPG (274,59 KB)
Posledná aktualizácia19. júna 2024